Mi mit tud? Avagy mire jók az újszerű alapanyagok – III. rész
Folytatjuk korábban megkezdett sorozatunkat az újszerű alapanyagok felhasználásáról. A mostani, harmadik részben sorra vesszük, “mit tud” a folyékony füst, a tofu, a növényi tejek, a növényi tejtermékek, és a bio ételízesítő.
Természetes folyékony füst
Természetesen arra jó a természetes folyékony füst, amire gondoljuk: füstölt ízt csalni az ételeinkbe, hogy olyan legyen, mintha bográcsban, füstben főtt volna meg, hiszen azt nagyon szeretjük.
Ehhez az élményhez egyáltalán nincs szükség füstölt húskészítményre, sőt. Ma már a füstölt kolbászok, szalámik és felvágottak és sajtok nagy részét is ilyen füstaromával készítik, és igazi füstöt nem látnak azok sem.
A természetes folyékony füst ráadásul szinte bármeddig eláll a fűszerpolcon, amikor szükségünk van rá, csak levesszük, spriccelünk kettőt, és már meg is telt a konyha a legfinomabb füstös illatokkal.
Receptötlet: Paprikás krumpli és Vegaburger barbeque szósszal
Tofu
A szójatej érlelése útján állítják elő a tofut, más néven szójasajtot. Kitűnő és széleskörű vitamin- és ásványi anyag forrás, valamint növény létére tartalmazza mind a nyolc esszenciális aminosavat. Érdemes még megemlíteni, hogy fitoösztrogén tartalma a menopauza után segít enyhíteni az esetleges kellemetlen tüneteket. Íze és illata teljesen semleges, ezért egyaránt készíthetünk belőle sós és édes ételeket is.
Receptötletek: Csokoládé parfé és Huncut saláta
Növényi tejek
A nevükkel ellentétben nem tejek, hanem különböző gabonák, olajos magvak vizes főzetei, vagy nyersen darált keverékei; de megjelenésük, felhasználásuk miatt kapták mégis a tej nevet. A leggyakoribb a szójatej, de nagyon elterjedt a rizstej, zabtej, kókusztej és mogyorótej is. Tejallergiások számára nincsen opció, de ettől függetlenül a másik táborban is egyre elterjedtebb az a nézet, hogy a tej kifejezetten egészségtelen az emberi szervezet számára. Erről részletesen egy későbbi cikkben lesz szó, most álljon itt a növényi tejek egy igazi laza és „könnyű” előnye: kalóriatartalma fele a tehéntejének.
A növényi tejek felhasználása megegyezik ez utóbbival, azaz fogyaszthatjuk italként, keverhetjük levesekbe, krémekbe, édességekbe, süteményekbe.
Receptötlet: Besameles fusilli és Kókuszpuding málnával
Joya joghurt és Joya Cremesse
Ezek a szójatermékek a joghurthoz és tejfölhöz hasonló felhasználásra készültek, de tehéntej felhasználása nélkül. Használhatjuk őket levesbe, édességekbe, és tálaláskor díszítésre, gazdagításra egyaránt.
Receptötlet: Ősz ízei melengető csodaleves, Savanyú káposztás kenyérrevaló és Muskotályos borral sült körtepite
Vega mix vagy bio ételízesítő
A megszokott ételízesítők legtöbbje sajnos tartalmaz mesterséges ízfokozó vegyületet (nátrium-glutamát), amivel kapcsolatban a legnagyobb aggály az, hogy idegméregről van szó, és egyéni érzékenység és dózis függvényében akár komoly panaszokat is okozhat. Ezzel szemben a bio változatokkal csak a zöldségek ízét visszük be az ételeinkbe, illetve esetleg még sót.
A Vega mix vagy bio ételízesítő kiválóan alkalmas leves- vagy mártásalapnak, de azért az igazi fűszereinket ezek mellett sem szabad elfelejtenünk, különben akárcsak a hagyományos ételízesítő túlzott használatakor: előfordulhat, hogy minden főztünknek ugyanolyan íze lesz!
Receptötlet: Pirított brokkolikrémleves
Sorozatunk korábbi részei ITT, ITT és ITT olvashatók.